Geiger je projekt razvijen za potporu mikropoduzećima i malim poduzećima u Europi koji se štite od kiberincidenata. Mikropoduzeća i mala poduzeća često imaju vrlo malo iskustva u području kibersigurnosti kako bi zaštitila svoje poslovanje, a mnoga rješenja za kibersigurnost koja su trenutačno na tržištu usmjerena su na poduzeća s internim stručnim znanjem. Cilj je ovog projekta Obzor 2020. koji financira EU, kojim upravljaju Sveučilište za obrazovanje u Freiburgu i Sveučilište primijenjenih znanosti Sjeverozapadna Švicarska, riješiti taj jaz i pružiti potporu mikropoduzećima i malim poduzećima nudeći im paket instrumenata i obrazovni program usmjeren na njihove posebne potrebe i resurse.
Što projekt nudi
Paket instrumenata razvijen u okviru projekta, „Geiger counter”, softver je kojim se ocjenjuje kibersigurnosni rizik mikropoduzeća i malih poduzeća i daju preporuke za poboljšanje njihove kibersigurnosti. Dostupan za Android, iPhone i Windows, rezultat softvera temelji se na procjeni infrastrukture MSE-a i razine znanja o kibersigurnosti njihovih zaposlenika.
Obrazovni program GEIGER standardiziran je program učenja o kibersigurnosti i zaštiti podataka. Nastavni plan i program koji provodi pružatelj obrazovnih usluga sastoji se od 4 programa za pojedine zemlje. Program se sastoji od 12 alata za učenje, uključujući 4 igre učenja. Nakon završetka programa sudionici mogu postati certificirani kao „branitelji sigurnosti” i zatim kvalificirani za osiguravanje kibersigurnosti vlastitih mikropoduzeća i malih poduzeća.
Paket instrumenata i program razvijeni su primjenom društveno-tehnološkog pristupa. Na primjer, paket instrumenata uključuje samouke mogućnosti učenja i ocjenjuje znanje zaposlenika mikropoduzeća i malih poduzeća o kibersigurnosti. Obrazovni program podučava praktične vještine i osposobljava sudionike o tome kako instalirati i koristiti GEIGER paket alata u svom poduzeću.
Kome je cilj projekt?
Korisnici GEIGER-a su:
- Osobe koje rade u mikropoduzećima i malim poduzećima (od IT osoba do osoba koje žele preuzeti odgovornost za kibersigurnost svojih mikropoduzeća i malih poduzeća)
- Pružatelji obrazovanja (npr. strukovne škole, poslovne udruge; sveučilišta.. )
- IT-stručnjaci; Pružatelji alata za učenje
Zašto je to dobra praksa?
Prema GEIGER-u, iako su 99 % svih europskih poduzeća mikropoduzeća i mala poduzeća, ona se često zanemaruju u području kibersigurnosti. Jedan je od prioriteta EU-a kibersigurnost, ali ona se često suočava s izazovima u pogledu njezine dostupnosti svima. Sve većom digitalizacijom povećava se i vjerojatnost kibernapada na poduzeća, što GEIGER čini još relevantnijim za mikropoduzeća i mala poduzeća diljem Europe.
Ističe se Geigerov društveno-tehnološki pristup jer mu je cilj učiniti paket instrumenata i program što usklađenijim za svoju ciljanu publiku. Konkretno, to znači da projekt pristupa kibersigurnosnim rizicima i s tehnološkog i s „ljudskog čimbenika”. Kako bi se osiguralo da se projektom zadovolje potrebe mikropoduzeća i malih poduzeća, od kojih mnoga nemaju mnogo temeljitog znanja ili iskustva u području kibersigurnosti, projekt je razvio konzorcij sastavljen od međunarodnih stručnjaka za kibersigurnost i obrazovanje te malih poduzeća. Budući da je riječ o jednostavnom i cjenovno pristupačnom rješenju za kibersigurnost, projekt se obvezao osigurati da bude digitalno dostupan i uključiv svima. Naposljetku, u skladu s načelima zaštite okoliša, projektni partneri u najvećoj su mogućoj mjeri ograničili putovanja tako što će tečajeve i osposobljavanja provoditi na internetu kad god je to moguće.
Cilj dugoročnog učinka
U razdoblju od dvije godine od ovog projekta 398 osoba dobilo je certifikat „Cybersecurity Defenders”, a 125 pružatelja usluga obrazovanja obvezalo se na provedbu GEIGER obrazovnih programa. Osim toga, objavljeno je 18 znanstvenih radova, uključujući 8 časopisa s velikim utjecajem. Ukupno je više od 2500 mikropoduzeća i malih poduzeća imalo koristi od obrazovanja branitelja sigurnosti.
Projekt je prvenstveno podijeljen u zemljama pilot-projekta: Rumunjska, Švicarska, Nizozemska i Njemačka. U budućnosti se planira daljnje širenje informacija u drugim europskim zemljama. U siječnju je uspostavljen GEIGER Spin-off s prethodnim partnerima konzorcija radi daljnjeg širenja paketa instrumenata diljem Europe među mikropoduzećima i pružateljima usluga obrazovanja kako bi se osigurao dugoročni učinak.
Saznaj više
-
Poveznica na web stranicu:
-
Ciljana publika:
Digitalne vještine radne snage.
Digitalne vještine stručnjaka u području IKT-a i drugih digitalnih stručnjaka.
Digitalne vještine za sve
-
Digitalna tehnologija / specijalizacija:
Cybersecurity
-
Geografski opseg - Država:
Europska Unija
-
Razina digitalnih vještina:
Osnovno
Srednja
Napredno
-
Vrsta inicijative:
Institucionalna inicijativa EU-a
-
Vrsta financiranja:
Public
-
Datum početka:
01.01.1970
-
Datum završetka:
01.01.1970