Digitalna znanja

Inicijative

Podijeli:

OBJAVLJENO 01. 12. 2023.

Politika Interneta stvari u Europi

Tehnologije Interneta stvari (IoT) na čelu su digitalne transformacije globalnog gospodarstva, zajedno s primjenom distribuirane i umjetne inteligencije (AI). Implementacija IoT tehnologija optimizirat će način na koji živimo svoje živote. Zapravo, Internet stvari (IoT) omogućuje nam spajanje fizičkog i virtualnog svijeta. Pruža inovativna rješenja i omogućuje stvaranje pametnih okruženja. Podaci prikupljeni s IoT senzora mogu se nadzirati i slati natrag u središnji sustav kako bi se pokrenula akcija, dobile uvide ili odgovorilo na drugi povezani objekt, stotine kilometara udaljen.

 

Prema podacima International Data Corporation, broj instaliranih IoT povezanih uređaja trebao bi porasti sa 40 milijardi u 2023. godini na 49 milijardi do 2026. godine, što predstavlja godišnju stopu rasta od 7%. Također, vrijedi istaknuti da tri četvrtine europskih organizacija koristi oblak, dok otprilike isti udio planira ulagati u IoT.

IoT povezani istraživački, razvojni i inovacijski programi Kroz pozive Horizon Europe na temu “Svjetski vodeće tehnologije podataka i računalstva”, Komisija financira IoT projekte i druge aktivnosti unutar Clustera 4 “Digitalna industrija i svemir”, Destinacija 3: Od oblaka do edgea do IoT. Pozivi u okviru radnog programa za 2023.-2024. godinu fokusiraju se na istraživanje i inovacije u kontinuitetu kognitivnog računalstva, kao i na pilotiranje novih pametnih IoT platformi i decentralizirane inteligencije. Ovi projekti demonstrirat će uporabu IoT i edge tehnologija u različitim sektorima, potičući industrijsku suradnju putem otvorenih platformi i standarda, čime će se postići europsko liderstvo u cijelom edge ekosustavu.

Ekosustav Pokrivajući računalni kontinuum od edgea do oblaka, zajednica High Performance, Edge And Cloud computing (HiPEAC), koju podržava Europska komisija, čini dinamičnu mrežu od oko 2.000 istraživača u području računalnih sustava, predstavnika industrije i studenata koji prate najnovije trendove i izazove u računalnoj domeni.

Uz to, Europska komisija podržat će suradnju s Nacionalnom znanstvenom zakladom Sjedinjenih Američkih Država, s naglaskom na temeljna istraživanja novih koncepata za distribuirano računalstvo i inteligenciju jata.

Dodatni detalji o aktualnim istraživačkim i inovacijskim projektima, događanjima i prilikama za mala i srednja poduzeća mogu se pronaći na europskom portalu Cloud-Edge-IoT. Ova inicijativa ima za cilj uspostavljanje puta za razumijevanje i razvoj Cloud, Edge i IoT (CEI) kontinuuma, promičući suradnju između širokog spektra istraživačkih projekata, programera i dobavljača, poslovnih korisnika i potencijalnih korisnika ovog novog tehnološkog paradgme.

Daljnji napori digitalizacije europske industrije usmjereni su kroz Connecting Europe Facility i Digital Europe programe. Na primjer, implementacija zajedničkih europskih prostora podataka u prioritetnim sektorima poput poljoprivrede, energije i mobilnosti.

Uključeni DG-ovi i politike Kroz izvrsnu, učinkovitu i blisku suradnju različitih DG-ova Komisije, EU predvodi primjer u područjima kao što su zakonodavstvo, standardizacija i interoperabilnost, cybersigurnost, održivi ICT, kao i u podršci istraživanju, inovacijama i implementaciji. Suradnja se odvija s relevantnim dionicima iz javnog i privatnog sektora te civilnog društva u ovim područjima.

Direkcija za mobilnost i transport (DG MOVE) i DG CONNECT razvijaju sinergije između Europske strategije za podatke i Strategije za održivu i pametnu mobilnost, s posebnim naglaskom na implementaciju zajedničkog europskog prostora podataka za mobilnost. Oba DG-a udružuju snage s Direkcijom za istraživanje i inovacije (DG RTD) i Direkcijom za unutarnje tržište, industriju, poduzetništvo i mala i srednja poduzeća (DG GROW) kako bi razvili temu povezane i automatizirane mobilnosti kroz niz komplementarnih politika i kroz istraživačke i razvojne akcije.

Direkcija za energiju (DG ENER) i DG CONNECT pripremaju akcije u skladu s Planom za digitalizaciju energetske akcije kako bi ubrzali digitalnu i održivu transformaciju energetske mreže EU. Ovaj rad usklađen je s Europskim zelenim planom Komisije, REPowerEU i Digitalnom dekadom za 2030. godinu. Također, bavi se poboljšanjem razmjene i upotrebe podataka u energetskoj industriji s ciljem uspostave zajedničkog europskog prostora podataka za energiju.

Na kraju, Direkcija za poljoprivredu i ruralni razvoj (DG AGRI) surađuje s DG CONNECT na razvoju zajedničkog europskog prostora podataka za poljoprivredu kako bi podržala digitalnu transformaciju poljoprivredne industrije Europe. Trenutne aktivnosti su sufinancirane kroz Horizon Europe. Implementacija tih prostora podataka bit će podržana u okviru programa Digital Europe 2024. godine, nadovezujući se na aktivnosti država članica EU.

Saznaj više