Digitalna znanja

Primjeri dobrih praksi

Podijeli:

08. 07. 2022.

Škola budućnosti

STEMI i Infobip pokrenuli su projekt Škola budućnosti u Hrvatskoj kako bi povezali škole i tehnološku industriju te stvorili zajednicu pojedinaca i organizacija koji će pokretati promjene u obrazovnom sustavu. Projekt je započeo STEMI-jevim razvojem STEAM programa temeljenog na AI projektu u suradnji s Infobipom, koji je najavljen u prosincu 2020. Škole i roditelji su nakon službene objave pokazali zavidan interes za projekt.

O projektu
STEMI i Infobip pokrenuli su projekt Škola budućnosti u Hrvatskoj kako bi povezali škole i tehnološku industriju te stvorili zajednicu pojedinaca i organizacija koji će pokretati promjene u obrazovnom sustavu. Projekt je započeo STEMI-jevim razvojem STEAM programa temeljenog na AI projektu u suradnji s Infobipom, koji je najavljen u prosincu 2020. Škole i roditelji su nakon službene objave pokazali zavidan interes za projekt. Nakon više od 250 zaprimljenih prijava, prijava je morala biti zatvorena prije očekivanog roka zbog značajnog prekoračenja kapaciteta. Od 250 škola koje su se prijavile za pilot, 60 škola, 1000 učenika i 150 učitelja iz cijele Hrvatske odabrano je za ulazak u pilot koji je započeo u travnju 2021. i završio u srpnju 2021.
Nova sezona projekta započela je u siječnju 2022., a više od 2000 učenika i 350 nastavnika uvedeno je u svijet umjetne inteligencije. Sve projektne aktivnosti su besplatne za škole i sponzorirane od strane tehnoloških kompanija u Hrvatskoj.

Razvoj vođen zajednicom
STEMI-jeva inovativna platforma za iskustvo učenja omogućila je razvoj AI programa na jedinstven i skalabilan način. Cjelokupni program osmišljen je i proveden u suradnji s Infobipovim stručnjacima i preko 1000 nastavnika i učenika u procesu projektiranja. Kao rezultat toga, i nastavnici i učenici bili su vrlo angažirani u projektu. Primjena principa agilnog i startup razvoja proizvoda značajno je smanjila vrijeme razvoja i implementacije programa – od ideje do implementacije bilo je potrebno samo pet mjeseci. Postoji osnovnoškolska i srednjoškolska verzija programa.

Tehnologija za društveno dobro
Program usmjerava učenike da koriste tehnologiju za rješavanje problema u svojim lokalnim zajednicama. Središnja tema programa je razvoj rješenja AI chatbota. Učenici formiraju razvojne timove, analiziraju UN-ove ciljeve održivog razvoja i koriste dizajnersko razmišljanje kako bi došli do rješenja za rješavanje određenog problema u svojoj lokalnoj zajednici. Za izgradnju chatbota učenici koriste industrijska rješenja – Infobip Answers u osnovnoj i RASA framework u srednjoj školi. Projekti se zatim objavljuju na internetu kako bi ih šira javnost mogla testirati. U drugoj sezoni veći je naglasak stavljen na suradnju. Učenici iz različitih škola upareni su kako bi razvili chatbot za nevladinu organizaciju po vlastitom izboru. Škole su dobile besplatne online mentorske sesije Infobipovih zaposlenika kako bi se osiguralo da će razviti dobro rješenje.

Godišnja dječja konferencija
Na kraju svake sezone okupljamo sve sudionike, od škola do tehnoloških tvrtki, na našoj godišnjoj tehnološkoj konferenciji. Studenti i nastavnici predstavljaju svoje projekte, imaju priliku poslušati motivirajuća predavanja industrijskih govornika i isprobati tehnološka rješenja koja se razvijaju u Hrvatskoj. Preko 350 nastavnika i učenika te 200 predstavnika industrije prisustvovalo je zadnjoj konferenciji u srpnju 2022.

Utjecaj
Tijekom 16 mjeseci i dvije iteracije projekta, više od 3000 učenika i 400 nastavnika uvedeno je u svijet umjetne inteligencije i obučeno u izgradnji konverzacijskih proizvoda. Za dovršetak i objavljivanje 300 chatbota bilo je potrebno više od 10 000 obuka AI modela i 40 000 testnih poruka. Studenti su svojim projektima chatbotovima nadogradili deset web stranica udruga u Hrvatskoj. Projekt će se u Hrvatskoj provoditi do 2025. godine, svake godine povećavajući broj sudionika i proširujući programe koji se nude školama. Projekt također raste u SAD-u i Velikoj Britaniji, stvarajući nove i jedinstvene mogućnosti suradnje za nastavnike i učenike.

Poveznica na web stranicu
https://skolabuducnosti.stemi.education/

Saznaj više

  • Poveznica na web stranicu:

  • Ciljana publika:

    Digitalne vještine radne snage.

  • Digitalna tehnologija / specijalizacija:

    Umjetna inteligencija

  • Geografski opseg - Država:

    Hrvatska

  • Razina digitalnih vještina:

    Osnovno

  • Vrsta inicijative:

    Nacionalna inicijativa

  • Vrsta financiranja:

    Private

  • Datum početka:

    01.12.2020

  • Datum završetka:

    02.07.2022

Povezani sadržaj:

27. 10. 2022.

Elements of AI: Kako je dio hrvatskih građana brzo savladao osnove umjetne inteligencije (AI)

Inicijalni cilj udruge CroAI s hrvatskom lokalizacijom Elements of AI bio je doseći 1% hrvatskog sta-novništva i zainteresirati ga barem za osnove umjetne inteligencije – kako se preko 35.000 građana uključilo u program, taj je cilj vrlo brzo i ispunjen. Ovaj besplatan program edukacije o osnovama um-jetne inteligencije i dalje je dostupan svim zainteresiranim građanima na hrvatskom jeziku.

30. 11. 2022.

Kako Institut radijske industrije pomaže razviti radijske talente za novo, digitalno i konvergirano medijsko doba

Radijski program više nije linearan FM program – prate ga objave i interaktivna komunikacija s kori-snicima-slušateljima na digitalnim platformama. Mnoga radna mjesta koja su danas u samom sredi-štu radijske produkcije donedavno nisu još postojala. No, formalno obrazovanje budućih radijskih djelatnika ne prati potrebe koje se pojavljuju i brzo razvijaju u praksi. Institutu radijske industrije, prvom takvom institutu u Hrvatskoj, upravo je edukacija radijskih djelatnika za konvergirani radijski format jedno od područja rada na koja se fokusira.

28. 07. 2022.

Vaučeri za obrazovanje odraslima otvaraju nove perspektive za usavršavanje

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u Hrvatskoj pokrenulo je u travnju 2022. inicijativu čiji je cilj olakšati pristup cjeloživotnom obrazovanju i raznim vrstama programa za usavršavanje odraslih osoba, bez obzira na to jesu li trenutačno zaposlene ili nezaposlene. Inicijativa je to koja se provodi u sklopu Nacionalnog plana otpornosti i oporavka (NPOO) a tijekom prva tri mjeseca primjene već je više od 600 osoba izrazilo želju za stjecanjem novih vještina te se prijavilo za korištenje vaučera za obrazovanje.

01. 01. 2023.

Predstavljamo Mrežu za razvoj digitalne pismenosti

Hrvatska udruga poslodavaca, kao koordinator Nacionalne koalicije za digitalne vještine i radna mjesta ali istovremeno i jedna od organizacija civilnog sektora uključenih u europski projekt Mreže za razvoj digitalne pismenosti, u narednom će razdoblju raditi na povezivanju ovih dvaju projekata kako bi javnost bila bolje informirana o konkretnim smjernicama i preporukama za bolji razvoj digitalne i medijske pismenosti.