Nedostatak radne snage u kibernetičkoj sigurnosti i nedostatak vještina glavni su problem i za gospodarski razvoj i za nacionalnu sigurnost. Ispitivanjem problema ENISA je utvrdila potrebu Europe za sveobuhvatnim pristupom definiranju skupa uloga i vještina u području kibersigurnosti koje bi se mogle iskoristiti za smanjenje nedostatka vještina i nedostatka vještina. ENISA je radila na razvoju takvog okvira i predstavlja Europski okvir za vještine u području kibersigurnosti (ECSF), čiji je cilj ojačati europsku kulturu kibersigurnosti pružanjem zajedničkog europskog jezika u svim zajednicama, čime se čini ključan korak naprijed prema digitalnoj budućnosti Europe.
ECSF je praktičan alat za potporu utvrđivanju i artikulaciji zadaća, kompetencija, vještina i znanja povezanih s ulogama europskih stručnjaka za kibersigurnost. Glavna je svrha okvira stvoriti zajedničko razumijevanje među pojedincima, poslodavcima i pružateljima programa učenja u državama članicama EU-a, što ga čini vrijednim alatom za premošćivanje jaza između profesionalnog radnog mjesta u području kibersigurnosti i okruženja za učenje.
Okvir opisuje najvažnije zahtjeve profesionalnog radnog mjesta za kibernetičku sigurnost definiranjem skupa od 12 tipičnih profila profesionalnih uloga u području kibersigurnosti. Ti profili pružaju zajedničko razumijevanje glavnih misija, zadataka i vještina u području kibersigurnosti potrebnih u profesionalnom kontekstu kibersigurnosti, što ih čini savršenom referencom za profiliranje vještina i znanja potrebnih stručnjacima za kibersigurnost. Okvir je osmišljen tako da bude lako razumljiv i dovoljno sveobuhvatan da pruži odgovarajuće dubinske uvide u kibernetičku sigurnost, kao i dovoljno fleksibilan da omogući prilagodbu na temelju potreba svakog korisnika. Uključivanjem svih perspektiva dionika okvir je primjenjiv na sve vrste organizacija i podupire razvoj svih zanimanja u području kibersigurnosti.
ECSF je rezultat rada ENISA-ine ad hoc radne skupine za Europski okvir vještina za kibersigurnost1 koju čine stručnjaci koji zastupaju različita stajališta. Razvijeni okvir temelji se na analizi postojećih okvira, rezultatima i nalazima istraživanja o potrebama tržišta i dogovoru među stručnjacima. Korisničke studije slučaja i indikativni primjeri, inspirirani različitim radnim mjestima i okruženjima za učenje, pokazuju praktičnu provedbu ovog okvira i podupiru ovaj rad.
Utvrđeno je da su glavne koristi korištenja ECSF-a:
- osiguravanje zajedničke terminologije i zajedničkog razumijevanja stručnjaka za kibersigurnost diljem EU-a;
- utvrđivanje ključnih vještina potrebnih iz perspektive radne snage u području kibersigurnosti kako bi se podržao njezin daljnji razvoj i poboljšanje;
- promicanje usklađivanja u programima obrazovanja, osposobljavanja i razvoja radne snage u području kibersigurnosti.
Ovaj korisnički priručnik ECSF-a pruža sveobuhvatan pregled glavnog područja primjene ECSF-a, okvirnih načela i mogućnosti primjene. Primarna je svrha priručnika učiniti ECSF lako dostupnim, razumljivim i upotrebljivim svim dionicima s aktivnom ulogom ili potrebom za odgovarajuće kvalificiranim stručnjacima za kibersigurnost.
Dokument pročitajte ovdje: PRIRUČNIK EUROPSKI OKVIR ZA VJEŠTINE U PODRUČJU KIBERSIGURNOSTI (ECSF)
Saznaj više
-
Ciljana publika:
Digitalne vještine stručnjaka u području IKT-a i drugih digitalnih stručnjaka.
-
Digitalna tehnologija / specijalizacija:
Cybersecurity
-
Razina digitalnih vještina:
Osnovno
-
Geografski opseg - Država:
Europska Unija
-
Ciljani jezik:
Hrvatski
-
Vrsta inicijative:
Institucionalna inicijativa EU-a
-
Organizacija:
-
Proračun:
-
-
Uključivanje dionika:
-