Digitalna znanja

Primjeri dobrih praksi

Podijeli:

28. 03. 2021.

Kodiranje pirata Danska: Promicanje IT kreativnosti kod djece kao dobre prakse

U sve digitalnijem svijetu, potreba za obrazovanjem i nadahnućem djece da razumiju i sudjeluju u svijetu tehnologije postala je ključna. Programiranje Pirates Denmark je neprofitna organizacija koja se etablirala kao dobra praksa promicanjem IT kreativnosti među djecom u dobi od 7 do 17 godina kroz niz inicijativa kao što su klupske večeri, događanja i aktivnosti.

Priča iza brojčanih pirata Danska

Udrugu su osnovali Martin Exner i Christian Hjorth Lund, koji su 2013. godine napravili prvi korak prema osnivanju Coding Piratesa. Nakon uspješnog pilot-projekta u studenom 2013. službeno su započeli svoj prvi tim na IT sveučilištu u veljači 2014. Od tada, Coding Pirates je doživio značajan rast i širenje članstva, a danas udruga ima lokalne udruge raširene diljem zemlje.

Neprofitni duh i diversificirano vodstvo

Kodiranje Pirates je neprofitna organizacija, što znači da njezina motivacija nije u financijskoj dobiti, već u zadovoljavanju potrebe u društvu. Ono što je u središtu organizacije je raznolika skupina IT stručnjaka, nastavnika, programera, istraživača i poduzetnika. Njihov zajednički cilj je ponuditi djeci i mladima jedinstveno okruženje za učenje koje jača njihove IT vještine i kreativnost.

Promicanje kreativnosti i produktivnih kompetencija u IT-u

Svrha gusarskog kodiranja jasno je definirana: Promovirati produktivne i kreativne IT vještine djece i mladih kroz organizaciju klupskih večeri. To je temelj njihovih aktivnosti koje nastoje učiniti informatičko obrazovanje zabavnim i angažiranim za djecu u dobnoj skupini u kojoj je učenje često najučinkovitije kroz igru.

Manifest kao Ustav Udruge

Posebnost Coding Piratesa je manifest Udruge, koji služi kao ustav i klauzula o svrsi. Manifestom se postavlja okvir za misiju, mrežu, strukturu udruživanja, vrijednosti i viziju organizacije. Time se stvara jasan smjer i osjećaj zajedništva među lokalnim granama, volonterima i djecom te se naglašava važnost demokratskih i otvorenih procesa.

Zajednički i demokratski procesi

Kodiranje pirata daje prioritet zajednici i demokratskim procesima kao dio svojih vrijednosti. To ne samo da stvara sigurno okruženje za djecu, već uključuje i volontere i lokalne odjele u donošenju odluka. Kroz otvorene procese svi dionici imaju priliku doprinijeti razvoju organizacije.

Vizija budućnosti

Manifest Udruge ne samo da služi kao povijesni dokument, već i gradi viziju Coding Pirates Danske. Vizija nadilazi sadašnjost i ukazuje na budućnost u kojoj djeca i mladi postaju ne samo potrošači tehnologije, već i stvaratelji i inovatori.

Dobra praksa

Programiranje Pirates Denmark sjajan je primjer dobre prakse u obrazovanju djece u području IT-a. Njihov neprofitni pristup, raznoliko vodstvo, jasna svrha i upotreba manifesta kao smjernice stvaraju jedinstveno iskustvo učenja. Poticanjem kreativnosti i produktivnih informatičkih vještina među djecom i uključivanjem djece u demokratske procese, Coding Pirates postavlja standard za to kako organizacije mogu inspirirati i obrazovati buduće generacije digitalnih stvaratelja. Njihov pristup služi kao model za druge koji žele doprinijeti digitalnom obrazovanju i kreativnosti djece.

Posjetite Coding Pirates ovdje!

Saznaj više

  • Ciljana publika:

    Digitalne vještine u obrazovanju.

    Digitalne vještine za sve

  • Digitalna tehnologija / specijalizacija:

    Softver

    Digitalne vještine

  • Geografski opseg - Država:

    Danska

  • Razina digitalnih vještina:

    Osnovno

    Srednja

  • Vrsta inicijative:

    Nacionalna inicijativa

  • Vrsta financiranja:

    Private

  • Datum početka:

    01.01.0001

  • Datum završetka:

    01.01.0001

Povezani sadržaj:

02. 05. 2023.

Girls own STEM!

Girls own STEM! je projekt koji provodi inovativan način edukacije koji udruga Bioteka radi već desetak godina, a do sada ga nije primjenjivala „na terenu” i s populacijom s kojom prije nije imala izravan kontakt.

14. 02. 2023.

Digitalne tehnologije i vještine u podlozi modernizacije poljoprivrede, ruralnog razvoja i proizvodnje hrane: Predstavljamo projekt CEKOM Food&Rural

Samodostatnost u proizvodnji hrane postaje sve važnija, posebno u uvjetima pandemija, ratova, pre-kida dobavnih lanaca, recesije, uvozu velikih količina hrane sumnjive kvalitete. Istovremeno, po-ljoprivredni sektor suočen je s negativnim demografskim trendovima, koji su posebno na ruralnim područjima izuzetno negativni, kao i s problematikom sve više napuštenih i neobrađenih poljopri-vrednih površina. Ovom sektoru tek predstoji digitalna transformacija, a jedan od projekata kojima se u sektoru poljoprivrede i proizvodnje hrane želi potaknuti usvajanje digitalnih tehnologija i znanja jest i netom okončan CEKOM čiji je nositelj bila tvrtka InfoDom.

25. 10. 2023.

Virtualna zajednica – kursors.lv

30. 11. 2022.

Kolegij “Digitalna transformacija medija” studentima na Bernaysu jedan je od omiljenih jer shvaćaju koliko im je ova vrsta obrazovanja dosad nedostajala

Dobar primjer premošćivanja raskoraka između praktičnih znanja koja se danas traže u medijima i industriji sadržaja s jedne strane, te onih znanja i vještina koja studenti stječu tijekom studija s druge strane, izborni je kolegij “Digitalna transformacija medija” na Edwardu Bernaysu. Koliko je studen-tima zanimljivo i važno razumjeti utjecaj digitalnih tehnologija na “tradicionalne” medije i koliko istovremeno žele naučiti o novim digitalnim medijskim platformama najbolje govori informacija da je ovaj izborni kolegij među najpopularnijim izborima studenata na ovom veleučilištu.