Europska unija na kraju svog digitalnog desetljeća želi imati 20 milijuna ICT stručnjaka, 80 posto digitalno pismenog stanovništva, 75 posto tvrtki koje koriste računalstvo u oblaku, umjetnu inteligenciju i alate za obradu golemih količina podataka (Big Data), EU želi imati digitaliziranih 90 posto malih poduzetnika i srednje velikih tvrtki i apsolutno sve (100 posto) javne usluge moraju biti dostupne putem interneta.
Kako bi se u tome uspjelo, Europljani moraju svladati osnovne ali i napredne digitalne vještine – moraju znati vladati tehnologijama kao što su umjetna inteligencija, kvantno računalstvo, virtualna stvarnost, blockchain, moraju dobro ovladati alatima i metodama kibernetičke zaštite, znati rabiti “digitalne blizance” (digitalne alate koji vjerno oponašaju procese u stvarnom svijetu), provesti digitalnu transformaciju poslovanja (primjenivati u radu strojno učenje, internet stvari, cloud, itd.) te premostiti digitalni jaz kako u samom stanovništvu tako i u europskom sektoru malog i srednje velikog poduzetništva.
Europska unija je osmislila akcijski plan za digitalno obrazovanje, koji obuhvaća razvoj digitalne infrastrukture u školama, tečajeve digitalnih vještina za nastavnke, učenike i građane svih uzrasta. EU mora postati maksimalno digitalno ključiva, a digitalne tehnologije moraju svima biti jednako dostupne.
Novac za projekte razvoja digitalnih vještina dostupan je iz više izvora.
Primjerice, za istraživačke projekte i razvoj inovacija postoji program Horizon Europe, u kojem je dostupno 95,5 milijardi eura. Za projekte razvoja digitalnih vještina u obrazovanju namijenjen je program Erasmus+ koji ima proračun od 26,2 milijarde eura. Tu je i ESF+Central (EaSI) fond namijenjen za prekogranične projekte razvoja digitalnih vještina s proračunom u iznosu od 760 milijuna eura. Program Digital Europe na raspolaganju ima 7,5 milijardi eura za razvoj vještina u ključnim digitalnim tehnologijama. U Kohezijskim i ostalim fondovima ima nešto više od 120 milijardi eura za razvoj programa cjeloživotnog učenja, prekvalifikaciju, itd. Te, naposljetku, tu je i RRF program s čak 723 milijrde eura za ulaganja u reforme obrazovanja u državama članicama.
Primjerice, u programu Digital Europe ima 2,2 milijarde eura za razvoj računalstva visokih performansi, dvije milijarde eura za razvoj umjetne inteligencije, računalstva u oblaku i tehnologija obrade podataka, 1,6 milijardi za razvoj alata i vještina kibernetičke zaštite, nešto više od pola milijarde za razvoj naprednih digitalnih vještina, te milijarda eura za primjenu i razvoj najboljih praksi u digitalnim vještinama.
Ako ste zainteresirani za EU novac namijenjen razvoju digitalnih vještina – pripremite se. Pratite natječaje, uključite se u EU radionice na te teme, jasno definirajte što želite i pametno odaberite partnere. A što morate napraviti kako biste dobili novac na tim natječajima, pročitajte u prezentaciji Briana Cohranea, konzultanta kuće Schumann Associates, odražnoj na IZZI konferenciji u Splitu, jučer, u organizaciji nakladničke kuće Profil-Klett.
IZZI konferencija
Konferencija IZZI Moć obrazovanja: Obrazujemo li danas za vještine budućnosti? održana je u hotelu Radisson Blu, u Splitu, u organizaciji izdavačke kuće Profil Klet. Na konferencij su, na nizu predavanja i radionica koje su održali domaći i strani stručnjaci, predstavljene digitalne tehnologije kojima treba ovladati želimo li imati obrazovanje za budućnost, kao i digitalna rješenja koja su usklađena sa suvremenim metodama poučavanja. Među predavačima bili su (istaknuti ćemo ih samo nekoliko) Pertu Polonen, futurist i izumitelj iz Finske; Ivan Đikić, profesor na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu i član Max Planck Instituta; Andrea Čović Vidović, zamjenica voditelja Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj i voditeljica odjela za medije u Europskoj komisiji; Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu, Ivan Vidiš, Državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike; Brian Cohrane, stručnjak za komunikacije i upravljanje iz konzultantske kuće Schuman Associates te niz predavača iz hrvatskih obrazovnih ustanova i hrvatskih digitalnih tvrtki. Više pojedinosti o konferenciji potražite na mrežnom odredištu: https://conference.izzi.digital