Izrada i ažuriranje kurikuluma i programa učenja za softverske stručnjake sada je pojednostavljeno. ESSA (Europski savez za softverske vještine) objavljuje tri izvješća za usmjeravanje dizajna i razvoja ponude obrazovanja i osposobljavanja koja odgovara potrebama tržišta softverskih usluga.
ESSA-in novi skup za izvješćivanje pomaže organizacijama i pružateljima usluga učenja u stvaranju ili ažuriranju ponude obrazovanja i osposobljavanja u skladu s potrebama tržišta[1]. To je također dobra vijest za studente koji će moći pronaći i pristupiti relevantnim i ažuriranim ponudama učenja za najtraženije softverske uloge.
- Izvješće „Kako dizajnirati kurikulume za softverske stručnjake” uključeno je u konceptualizaciju i dizajn cjelovitih i fleksibilnih nastavnih struktura za obrazovanje budućih softverskih stručnjaka.
- Certifikacijski okvir za softverske stručnjake je okvir za agregiranje na 4 razine koji uključuje 190 vjerodajnica na razini jedinice, 47 vjerodajnica na razini kompetencija i 9 vjerodajnica na razini funkcija. Temelji se na devet obrazovnih profila ESSA -e koji obuhvaćaju 5 softverskih uloga: developer, DevOps stručnjak, dizajner rješenja, testni stručnjak i tehnički stručnjak (softver).
- Standardii akreditacijski kriteriji za osposobljavanje softverskih stručnjaka temelje se na općim i specifičnim kriterijima koji su u skladu s europskim standardima kao što su EQAVET[2] i ESG[3]. Postupkom akreditacije osigurat će se da programi učenja učenicima pruže vještine i kompetencije potrebne za preuzimanje softverskih uloga.
Kontekst
U Europi je zaposleno oko 9 milijuna ICT stručnjaka. Još uvijek je potrebno dodatnih 11 milijuna stručnjaka za IKT kako bi se postigli ciljevi Digitalnog kompasa (Europska komisija) do 2030. U međuvremenu, europski softverski sektor raste i zahtijeva više softverskih stručnjaka: 4,5 %ispitanih organizacija procjenjuje da će im u sljedećih pet godina trebati više razvojnih inženjera (2021.). ESSA želi ponuditi alate za učenje koji su ljudima potrebni kako bi zadovoljili tu potražnju za softverskim stručnjacima i vještinama.
O ESSA-i
ESSA je transnacionalni projekt financiran iz programa Erasmus+ za jačanje softverskih vještina u Europi i usklađivanje obrazovne ponude s potražnjom na tržištu.
[1] Najpotrebnije softverske funkcije i vještine u Europi. (2021). Europski savez za softverske vještine (ESSA).
[2] Europski referentni okvir za osiguranje kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju.
[3] Standardi i smjernice za osiguravanje kvalitete u Europskom prostoru visokog obrazovanja (ESG). (2015).
Saznaj više
-
Digitalna tehnologija / specijalizacija:
Softver
Digitalne vještine
-
Razina digitalnih vještina:
Osnovno
Srednja
Napredno
Stručnjak za digitalni sektor
-
Geografski opseg - Država:
Europska Unija
-
Vrsta inicijative:
Institucionalna inicijativa EU-a