Program računalnog razmišljanja suradnja je Uprave za digitalnu pismenost i transverzalne vještine i Zaklade eSkills Malta. Trenutačno je u pilot-fazi program strateška inicijativa koja se trenutačno provodi u 10 malteških osnovnih državnih škola, po jedna iz svakog kolegija.
Ciljevi programa
U svojoj srži ovaj program ima dva glavna cilja. Prvi je uspostaviti održivi obrazovni okvir koji obuhvaća cijeli spektar osnovnog obrazovanja, počevši od nastave vrtića i postupno usmjeravajući specifične ishode učenja u narednim skolastičnim godinama. Time se osigurava da računalno razmišljanje postane sastavni dio obrazovnog putovanja učenika od samog početka. Drugi cilj je da računalno razmišljanje i kodiranje postanu ukorijenjeni aspekt školske kulture. Umjesto sporadičnih nastojanja, te će vještine postati temeljni i sveprisutni dio učeničkog iskustva.
Usavršavanje i nastavnog osoblja i studenata
Program računalnog razmišljanja stavlja značajan naglasak na prenošenje ključnih vještina nastavnicima i studentima. Osposobljava nastavnike sa znanjem, vještinama i stavom potrebnim za učinkovito integriranje računalnog razmišljanja u svoje nastavne prakse, osnažujući tako učenike da razviju svoje kompetencije u računalnom razmišljanju. Osim toga, studenti se aktivno uključuju u program, stječući vještine rješavanja problema koje im omogućuju da složene izazove slože u više upravljivih zadataka, organizirajući ih logički. Nadalje, njeguju logičko i racionalno razmišljanje, koje postavlja čvrste temelje za donošenje informiranih odluka i rješavanje složenih pitanja, osiguravajući da su dobro pripremljeni za cijeli život uspjeha.
Program uključuje:
- Tečajevi osposobljavanja koje nude odgovarajući dobavljači: Od listopada 2022. do siječnja 2023. odgovarajući dobavljači proveli su niz praktičnih tečajeva osposobljavanja. Službenici za obrazovanje (Curriculum), tim za potporu osnovnoj digitalnoj pismenosti, koordinatori škola, kao i dva edukatora iz svake osnovne škole koja sudjeluje pohađali su ove zanimljive tečajeve osposobljavanja. Tijekom tih treninga sudionici su se bolje upoznali s konceptima računalnog razmišljanja i rezultatima učenja. Te su sjednice pomogle edukatorima da poboljšaju svoju sposobnost da učinkovito integriraju koncepte računalnog razmišljanja u učionice.
- Osiguravanje sredstava: Kroz suradnju sa Zakladom eSkills Malta, resursi su nabavljeni nakon pažljivog istraživanja tržišta i dobivanja odobrenja za nabavu od Meyra. Ta su sredstva dodijeljena školama sudionicama.
- Usklađivanje kurikuluma: Program uključuje mapiranje aktivnosti računalnog razmišljanja i programiranja prema kurikulumu, osiguravajući njihovu usklađenost s obrazovnim ciljevima i standardima osnovnoškolskog sustava.
- Potpora na licu mjesta: Tim za potporu primarnoj digitalnoj pismenosti pruža kontinuiranu podršku na licu mjesta tijekom aktivnosti u razredu i sesija kurikuluma. Cilj je ove potpore olakšati neometanu integraciju računalnog razmišljanja u obrazovni proces.
Zašto je to dobra praksa?
Program računalnog razmišljanja ima dalekosežnu viziju koja se proteže izvan granica učionice. Nastoji njegovati način razmišljanja među učenicima, onaj koji cijeni znatiželju, prilagodljivost i otpornost. Ovaj način razmišljanja osnažuje ih da napreduju u svijetu koji se brzo mijenja, gdje je sposobnost prilagodbe i rješavanja novih problema od presudne važnosti. Kroz partnerstva s različitim dionicima, program također teži temeljnoj transformaciji samog obrazovanja. Cilj je uključiti računalno razmišljanje u kurikulume, čime se preoblikuje sam temelj obrazovnog sustava. Ova promjena ne samo da priprema studente za digitalno doba, već i osigurava da se obrazovanje uskladi s potrebama svijeta koji se stalno mijenja, učinkovito pozicioniranje sljedeće generacije za uspjeh.
Saznaj više
-
Poveznica na web stranicu:
-
Ciljana publika:
Digitalne vještine u obrazovanju.
Digitalne vještine za sve
-
Digitalna tehnologija / specijalizacija:
Digitalne vještine
-
Geografski opseg - Država:
Malta
-
Razina digitalnih vještina:
Osnovno
-
Vrsta inicijative:
Lokalna inicijativa
-
Vrsta financiranja:
Public
-
Datum početka:
01.01.1970
-
Datum završetka:
01.01.1970