Nazad

Aktualno

Podijeli:

18. 06. 2021.

Održana prva regionalna konferencija u sklopu projekta „Promocija poduzetništva“: „Nove tehnologije i inovativnost poduzetnika Istre i Kvarnera“

Danas je u Opatiji u organizaciji Hrvatske udruge poslodavaca Regionalnog ureda Rijeka održana prva od 4 regionalne konferencije u sklopu EU projekta “Promocija poduzetništva” čiji su nositelji Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja RH, HUP, HGK i HOK. Na konferenciji pod nazivom „Nove tehnologije i inovativnost poduzetnika Istre i Kvarnera“ okupili su se poslodavci-članovi HUP-a s područja Istarske i Primorsko-goranske županije te predstavnici lokalne i nacionalne vlasti, a raspravljalo se o gospodarskom razvoju, rastu inovativnosti i stvaranju proizvoda visoke dodane vrijednosti te investicijskom potencijalu ove regije.

U uvodnom dijelu skupu su se obratili Mihael Furjan, predsjednik HUP-a; Zvonimir Novak, ravnatelj Uprave za industriju, poduzetništvo i obrt pri Ministarstvu gospodarstva; Marko Filipović, gradonačelnik Grada Rijeke; Vojko Braut, zamjenik župana Primorsko-goranske županije i Boris Miletić, župan Istarske županije.

U sklopu konferencije predstavljeni su uspješni primjeri implementacije novih tehnologija i održivog razvoja iz perspektive eminentnih poduzetnika s područja Istarske i Primorsko-goranske županije. Goran Šarčević iz Jadran-galenskog laboratorija predstavio je projekte JGL-a na području zelenog gospodarstva i kako su u JGL-u stvorili pozitivno ozračje da bi ljudi mogli biti inovativni. Žarko Acinger iz Jadranskih vrata održao je prezentaciju na temu „Uporaba novih tehnologija na kontejnerskim terminalima“ te istaknuo kako obrazovne programe treba prilagoditi novim tehnologijama i novim izazovima pred nama. Isto je istaknula i Teuta Duletić iz Lürssen Design Center Kvarner koja je govorila o digitalnoj transformaciji i zelenoj tranziciji u pomorskoj industriji (Smart Ship – Smart Port) te kao ključnu poruku izdvojila da se za snažniju implementaciju novih tehnologija mora  snažnije ulagati u razvoj pametnih vještina.

S video-prezentacijom „Aktualnosti na području razvoja novih industrija i inovativnih tehnologija na EU razini“ impuls za raspravu dao je i Valter Flego, zastupnik u EU parlamentu te naglasio „Danas kreativni i brzi pobjeđuju zastarjele i spore. Republika Hrvatska zato danas bira stranu na kojoj će se naći. Velika je odgovornost pred nama i trebamo biti ambiciozni i hrabri da bi što više iskoristili financijske potencijale EU. Poduzeća usmjerena na digitalne i zelene inovacije imaju najveće šanse da budu leaderi novih razvojnih trendova prema održivom i digitalnom gospodarstvu.“

U uvodnom izlaganju za panel raspravu na temu „Ulaganje u istraživanje i razvoj: ograničenje ili prilika?“ Iva Tomić, glavna ekonomistica HUP-a iznijela je statističke pokazatelje o tome gdje se Hrvatska sada nalazi i dala poticaj za daljnju raspravu koliko je realno očekivati da će RH uspjeti dostići cilj od 3 % BDP-a uloženih u istraživanje i razvoj do 2030. kada je 2019. taj iznos bio svega 1,1 % u odnosu na 2,2 % što je prosjek EU. Vidljiva je korelacija ulaganja u R&D i BDP-a per capita odnosno standarda pojedine EU zemlje. Kao uvodno pitanje u panel raspravu postavilo se „Je li NPOO generacijska prilika za pomak RH prema sredini europskih ljestvica u području istraživanja i razvoja i inovacija?“

Na panel raspravi „Nove tehnologije i inovativnost poduzetnika Istre i Kvarnera“ sudjelovali su Mihael Furjan, predsjednik HUP-a; Kristian Krpan, član Izvršnog odbora HUP-a; Goran Mrvoš, osnivač i direktor-Infosit i Gordana Nikolić, dekanica Visoke poslovne škole PAR.

„ Poduzeća u RH nisu dovoljno konkurentna i dovoljno produktivna i zbog toga ne ulažu dovoljno u nove tehnologije ili obrnuto – zbog niskih ulaganja u R&D nisu dovoljno konkurentna. Imamo sjajnih primjera, no ukupno gledajući ova su ulaganja premala. Da bi više njih više ulagalo moraju stvarati više dodane vrijednosti. Da bi se to postiglo treba dijeliti dobru praksu, što je i ideja ovog skupa te vidjeti koji su to faktori koji onemogućuju da budemo konkurentniji. Tu je važan gospodarski i socijalni dijalog i na administraciji je da rastereti i olakša rad i razvoj poduzetnicima.“ – istaknuo je Mihael Furjan, predsjednik HUP-a

„Svaka industrijska revolucija u konačnici donosi pozitivne efekte i veću zapošljivost, međutim oni koji se na vrijeme ne transformiraju nestaju. Sada idemo prema novoj transformaciji i industriji 4.0. i trebamo se puno bolje svi zajedno pripremiti nego što smo to činili u prijašnjim godinama, a za ozbiljnije iskorake nužno je prevladati ozbiljne nedostatke koje imamo – primarno na području novih vještina i stručnjaka“ – izjavio je Kristian Krpan, član Izvršnog odbora HUP-a

„Sinergija znanstvene zajednice i gospodarstva je prirodan put jer ako akademska zajednica stvori određenu novu vrijednost onda mi kao poduzetnici možemo to ugraditi u nove proizvode. Intelektualno vlasništvo je dugoročna vrijednost s kojom možemo konkurirati iako smo mali. Digitalizacija oslobađa kreativno vrijeme i u tome leži vrijednost IT-a“ – rekao je Goran Mrvoš, direktor Infosita iz Poreča

„ Poslodavci u obrazovnom sektoru svjesni su da moraju brže i adekvatnije odgovarati na potrebe tržišta i gospodarstva. Imamo izvrsne pojedince i poduzetnike međutim koliko god da međusobno surađujemo potrebno je puno više. Današnji skup je prilika i mjesto za to!“ – kazala je Gordana Nikolić, dekanica PAR-a.

Panel je moderirao Boris Golob, direktor Step RI  znanstveno-tehnologijskog parka Sveučilišta u Rijeci, a Konferenciju je vodio Nenad Seifert, direktor Regionalnog ureda HUP-a u Rijeci, a

Kratkom prezentacijom o ulozi i aktivnostima gospodarskog vijeća Grada Labina Valter Glavičić, gradonačelnik Labina je na konkretnom primjeru pokazao rezultate i važnost međusobne suradnje poslodavaca i lokalne vlasti.

Konferenciju je zatvorio Damir Zorić, glavni direktor HUP-a te zaključio skup s porukom: „Ovo je zajednički poduhvat za sve nas, HUP i poslodavce, političku vlast i akademsku zajednicu. Nema jačeg pogonskog goriva od optimizma.“

Istarska i Primorsko- goranska županija gospodarski su snažne i visoko konkurentne županije koje imaju sve preduvjete postati predvodnici pametnog razvoja u Hrvatskoj. Ova je konferencija dala priliku brojnim poduzetnicima Istre i Kvarnera da izmijene iskustva i ideje s predstavnicima izvršne vlasti i eminentnim stručnjacima o tome kako inovativnost poduzetnika i implementacija novih tehnologija mogu pomoći u ostvarenju što bržeg i snažnijeg gospodarskog rasta i razvoja.