Pozivamo vas niz predavanja inicijative eSkills for Jobs 2014 koje organiziramo u sklopu ovogodišnje konferencije CUC, a usmjerenih na osvještavanje javnosti koje vještine i znanja se traže te će se tražiti na tržištu rada u budućnosti.
U sklopu predavanja bit će govora o najboljim EU financiranim EDU projektima te će po prvi puta biti predstavljeni rezultati provedene analize o interesu maturanata za studije iz područja računarstva, informacijsko-komunikacijskih tehnologija, poslovnu informatiku i matematiku, koje je provela Agencija za znanost i visoko obrazovanje. Ovom će izlaganju uslijediti i panel rasprava na temu „Zašto mladi nisu zainteresirani za tehničke studije koji nude sigurnu karijeru i budućnost? Zašto ih privlače društveno-humanistički studiji koji ne nude konkurentnost na tržištu rada“
Mjesto: Hotel Antunović, Zagreb
Vrijeme: srijeda, 19. studenog 2014. g
Raspored događanja:
09:00 – 09:45 eSkills predavanje: “EU financirani EDU projekti – što najbolje prolazi?”
Ana Fresl, izvršna direktorica, tvrtka Projekt jednako razvoj
09:45– 10:30 eSkills predavanje: „Predstavljanje analize interesa mladih za STEM studijima – studijima znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike“
Igor Drvodelić, AZVO i Hrvoje Balen, nacionalni kontakt za provedbu eSkills inicijative u Hrvatskoj
PAUZA
11:00-12:30 eSkills panel: „Zašto mladi nisu zainteresirani za tehničke studije koji nude sigurnu karijeru i budućnost? Zašto ih privlače društveno-humanistički studiji koji ne nude konkurentnost na tržištu rada?“
Sugovornici:
- Igor Drvodelić, Agencija za znanost i visoko obrazovanje
- Mislav Balković, Visoka škola za primijenjeno računarstvo Algebra
- Leo Mršić, predsjednik uprave Lantea grupe
- Ivan Ante Nikolić, direktor tvrtke Blink te predstavnik ICT udruge Hrvatske udruge poslodavaca (HUP-IKT)
- Hrvoje Balen, predsjednik upravnog vijeća Visoke škole za primijenjeno računarstvo Algebra i glavni nacionalni kontakt eSkills inicijative u Hrvatskoj
Tema panela: Proteklih nekoliko godina, nakon dramatičnog pada koji je koincidirao s početkom krize, interes mladih za studiranjem matematike, tehničkih studija, inženjerstva, računarstva stagnira. Agencija za znanost i visoko obrazovanje provela je, u suradnji s partnerima, dubinsku analizu podataka iz posljednjih nekoliko godina koji pokazuju pune razmjene ovoga problema. Istovremeno, iako je interes među maturantima za studij računarstva u blagom porastu kada se gledaju studiji koje oni preferencijalno biraju nakon mature i prije upisa, i dalje su najpopularniji društveno-humanistički studiji koji ne nude sigurnu perspektivu na tržištu rada budući da je broj njihovih nezaposlenih diplomanata kontinuirano velik. To ukazuje i na probleme visokog školstva koje ne obrazuje kadrove kakvi su potrebni tržištu rada, ali istovremeno postavlja pred svih nas velik i odgovoran zadatak: kako mlade još kroz školski sustav motivirati da se odluče za tehničke i prirodoslovne studije, uključujući i računarstvo, i da postanu nove generacije stručnjaka kakve Europi i Hrvatskoj uistinu nedostaju.