Najnovija verzija Europskog okvira digitalnih kompetencija za građane (DigComp 2.2.) dostupna je na latvijskom jeziku, koju je pripremilo latvijsko udruženje za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju (LIKTA).
Najnovija verzija Okvira digitalnih kompetencija koju je objavio Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije sadržava više od 250 novih primjera znanja, vještina i stavova. Cilj mu je pomoći europskim građanima da sami procijene svoje znanje, vještine i stavove te da utvrde mogućnosti učenja i zapošljavanja u digitalnom području. Okvir 2.2 DigCompa ima važnu ulogu u postizanju ciljeva digitalnog desetljeća Europe u promicanju digitalizacije u EU-u, čiji je glavni cilj do 2030. najmanje 80 % svih odraslih osoba imati osnovne digitalne vještine, a najmanje 20 milijuna stručnjaka iz EU-a zaposleno je u sektoru IKT-a.
O DigCompu
Od 2013. do danas, DigComp se koristi u različite svrhe povezane sa zapošljavanjem, obrazovanjem, uključujući cjeloživotno učenje i osposobljavanje. Okvir digitalnih kompetencija za građane (DigComp) pruža zajedničko razumijevanje o tome što je digitalna kompetencija i alat je za jačanje digitalne kompetencije europskih građana. U njemu se daje sveobuhvatan opis znanja, vještina i stavova koji su ljudima potrebni u pet područja kompetencija:
- Informacijska i podatkovna pismenost
- Komunikacija i suradnja
- Digitalni sadržaj i njegovo stvaranje
- Rješavanje problema
- Sigurnost
DigComp također utvrđuje osam različitih razina vještina na temelju terminologije i strukture Europskog kvalifikacijskog okvira (EQF), od „ključnih kompetencija” do „najspecijalnijih vještina”.
Europski okvir digitalnih kompetencija za građane (DigComp) već više od deset godina osigurava zajedničko razumijevanje digitalnih kompetencija diljem EU-a i izvan njega, pružajući čvrst temelj za razvoj strategija za razvoj digitalnih vještina, kurikuluma i alata za procjenu digitalnih kompetencija.
Na temelju okvira DigComp države članice EU-a razvile su više od 20 alata za procjenu digitalnih kompetencija za različite ciljne skupine u društvu. Digitalna kompetencija ključna je za učenje, rad i aktivno sudjelovanje u društvu, stoga su građanima potrebne kompetencije u svim područjima DigCompa.
O DigComp verziji 2.2
DigComp 2.2 ističe nove primjere znanja, vještina i stavova. Ti primjeri prikazuju nova prioritetna područja kojima je cilj pomoći građanima da u svakodnevnom životu pouzdano, kritički i sigurno uključe digitalne tehnologije. Kao i učenje novih tehnologija, kao što su sustavi temeljeni na umjetnoj inteligenciji.
DigComp 2.2 nudi alate i resurse za razvoj digitalnih vještina europskih građana. Na primjer, alat za izradu životopisa Europass, koji vam omogućuje izradu životopisa na internetu, MyDigiSkills i testiranje alata za samoprocjenu digitalnih vještina, koji vam pomažu da bolje razumijete razinu digitalnih vještina procjenom znanja, vještina i stavova u svakoj od pet domena DigCompa.
Novom verzijom okvira DigComp dodatno će se pridonijeti jačanju njegove uloge u postizanju ciljeva inicijativa europske digitalne strategije, uključujući Akcijski plan za digitalno obrazovanje i europski stup socijalnih prava, kao i razvoju europske potvrde o digitalnim vještinama.
Europska komisija istražuje razvoj europske potvrde o digitalnim vještinama (EDSC) kako bi poslodavci, pružatelji usluga osposobljavanja i drugi dionici brzo i lako mogli izmjeriti i prepoznati svoje digitalne vještine. EDSC će se temeljiti na Europskom okviru digitalnih kompetencija (DigComp), koji se i dalje ažurira kako bi građani mogli nastaviti stjecati digitalne vještine u digitalnom svijetu koji se brzo mijenja.
DigComp 2.2 sadržava priloge o interakciji građana sa sustavima umjetne inteligencije i o radu na daljinu/hibridnom radu te pruža uvid u sadržaj prethodnih verzija okvira.
U današnjem okruženju koje se brzo mijenja ključno je doprinijeti povećanju razine digitalnih vještina i znanja društva o digitalnim alatima i radu u digitalnom okruženju. Kao i kako bi se poboljšala stručna osposobljenost zaposlenika u javnoj upravi, kako bi stručnjaci koji rade s klijentima mogli motivirati i podržavati kupce da iskoriste prednosti koje pruža digitalno okruženje. Slično tome, digitalna kompetencija potrebna je kako bi radnici mogli raditi i biti konkurentni u kontekstu digitalizacije i tehnološkog razvoja na tržištu rada.
Najnovija verzija Okvira digitalnih kompetencija za europske građane (DigComp 2.2.) prevedena je na latvijski. Kako bi se osigurala njezina dostupnost stanovnicima Latvije, državnih, lokalnih i privatnih institucija te kako bi se promicalo njezino korištenje za razvoj digitalnih kompetencija i postizanje postavljenih ciljeva u Latviji.
#European Komisija #DigComp
Saznaj više
-
Digitalna tehnologija / specijalizacija:
Digitalne vještine
-
Razina digitalnih vještina:
Osnovno
Srednja
Napredno
Stručnjak za digitalni sektor
-
Geografski opseg - Država:
Europska Unija
-
Vrsta inicijative:
Institucionalna inicijativa EU-a