VI. izdanje Social Hackathona Umbria (#SHU2022) održano je od 30. lipnja do 3. srpnja 2022. u Montefalcu (Italija). Događaj se prvi put održao 2016. godine. U organizaciji Međunarodne akademije europskih bespovratnih sredstava (EGInA) u suradnji s Crowddreaming Hackadmy Lab Foligno 4D (CRHACK LAB F4D), cilj događanja bio je razviti digitalne vještine mladih kroz pripremne treninge i Hackathon. U tom je kontekstu #SHU2022 bio usmjeren na zajedničko stvaranje inovativnih digitalnih rješenja za doprinos ciljevima održivog razvoja Programa Ujedinjenih naroda do 2030.
Sretno sjeckanje! Od ideje do rješenja za ključne globalne izazove
#SHU2022 malo se razlikuje od prosječnog hakatona. Većina hakatona koji se održavaju diljem Europe i svijeta najčešće su upućeni IT stručnjacima. Štoviše, njihova marketinška strategija obično se temelji na dostupnosti novčanih nagrada ili pristupu programima ubrzanja poslovanja. Social Hackathon predstavlja drugačiji i inovativniji pristup obraćanju široj publici i rješavanju konkretnih izazova.
Dakle, kako definiramo društveni hackathon? Društveni hakaton u svojem je središtu participativni i otvoreni proces čiji je cilj utvrditi specifične izazove povezane s poboljšanjem jednog (ili više) društvenih pitanja.
Social Hackathon također se odvaja od uobičajenog područja usredotočenog na IT, oslanjajući se na suradnju između ljudi s niskom razinom digitalnih vještina. Sudionici društvenog hakatona mogu imati različite uloge ovisno o toj razini, ali zajedničko im je očekivanje da će naučiti nove vještine (uz zabavu!) i zajednički interes da doprinesu razvoju digitalnog rješenja s društvenim učinkom.
Društveni hakiranje za pristupačnost: korak bliže ciljevima održivog razvoja UN-a
Uz sudjelovanje 185 društvenih hakera iz cijele Europe, inicijativa #SHU2022 uvelike je uključila ljude različitog podrijetla i interesa u zajednički razvoj internetskih stranica, aplikacija, digitalnih igara i strategija društvenog marketinga kako bi podržala i dodala vrijednost aktivnostima koje provode lokalne organizacije civilnog društva (organizacije civilnog društva) u četirima područjima pristupačnosti, povezanima s UN-ovim ciljevima održivog razvoja. Razmotrimo svako od 4 područja u malo više detalja u nastavku.
Ciljem
fizičke pristupačnostibr. 11 Programa UN-a do 2030. nastoji se osigurati univerzalan pristup sigurnim, uključivim i pristupačnim zelenim i javnim prostorima, posebno za žene i djecu, starije osobe i osobe s invaliditetom. Projekti SHU2022 suočili su se s izazovom samostalnog pristupa i kretanja u fizičkim okruženjima. Uzmite na primjer timsku grupu Smascherati! koja je pomogla ojačati identitet i zajednicu, cijeniti povijest, poboljšati pristupačnost i proširiti mrežu oko projekta. Ciljem
digitalne pristupačnostibr.
9 Programa UN-a do 2030. nastoji se znatno povećati pristup informacijskim i komunikacijskim tehnologijama te nastojati osigurati univerzalan i cjenovno pristupačan pristup internetu. Potpora projektima bila je odgovor na izazov upotrebe informacijskih sustava i resursa, obično s pomoću pomoćnih tehnologija.
EFT tim realizirao je projekt Otvoreni podaci. Otvoren i lako iskoristiv projekt iz pouzdanih izvora za sve građane. Otvoreni podaci znači javni podaci u otvorenom, „besplatnom” formatu dostupnom svim građanima te lako ponovno upotrebljivi i zamjenjivi na internetu, bez autorskih prava, patenata ili drugih ograničenja. U školama se upotrebljava za „svrsishodno učenje primjenom metodologije IBSE (Inquiry Based Science Education)”.
Ciljem
gospodarske pristupačnosti br. 8Programa UN-a do 2030. nastoji se postići potpuno i produktivno zapošljavanje i dostojanstven rad za sve žene i muškarce, mlade i osobe s invaliditetom te osigurati jednaka plaća za rad jednake vrijednosti. Projekti SHU2022 suočili su se s izazovom iskorištavanja određenog materijalnog ili nematerijalnog resursa kako bi se zadovoljile određene ljudske potrebe.
ANLAIDS tim promiče studije i istraživanja o AIDS-u. Projekt je imao četiri glavna cilja: Izrada web stranica i stranica, vrijeme registracije za besplatnu probnu verziju, ugrađena opcija prevođenja i dokumentacija za buduće održavanje lokalne organizacije.
Ciljem
kognitivne pristupačnostibr. 4 Programa UN-a do 2030. nastoje se ukloniti rodne nejednakosti i osigurati jednak pristup svim razinama obrazovanja i strukovnog osposobljavanja za najranjivije skupine, uključujući osobe s invaliditetom, autohtone narode i djecu u ranjivom položaju. Timovi za zajednički razvoj predstavili su projekte koji osobama u nepovoljnom položaju mogu omogućiti samostalno uživanje i pristup kulturnim i obrazovnim sadržajima.
Tim
Educhiamoci izradio je aplikaciju namijenjenu mladim odraslim osobama kojom se rješavaju problemi povezani s pristupom „pacijent-psiholog”, čime se ljude potiče da postanu svjesni svojih emocionalnih poteškoća tako što će ostati anonimni i spriječiti nastanak stanja koja se s vremenom mogu pogoršati.
Ukratko, izdanje Social Hackademy 2022. možemo smatrati uspjehom. Na događanju je dodatno naglašeno kako metodologija društvene hakademije, koju je razvila europska nevladina organizacija All Digital u suradnji s međunarodnim partnerima projekta Erasmus+ #HACKAD, može pozitivno utjecati na digitalne vještine mladih putem suradničkih aktivnosti i zajedničkog stvaranja.
O autoru
Sociolog i komunikator, Altheo već više od 15 godina radi kao voditelj projekta u okviru različitih financijskih instrumenata Europske komisije, s posebnim naglaskom na digitalne i društvene inovacije, za koje je osnovao European Grants International Academy Srl.
Altheo duboko vjeruje u transformativne društvene promjene i provodi ih vodeći All Digital, nevladinu organizaciju EU-a za promicanje digitalnih vještina, i Social Hackathon Umbria, 48-satni digitalni maraton za zajedničko stvaranje inovativnih rješenja.
Autorska prava: SHU2022
Saznaj više
-
Digitalna tehnologija / specijalizacija:
Cybersecurity
Softver
Razvoj mobilnih aplikacija
Razvoj web aplikacija
Digitalne vještine
-
Razina digitalnih vještina:
Osnovno
Srednja
Napredno
-
Geografski opseg - Država:
Europska Unija
-
Vrsta inicijative:
Međunarodna inicijativa